Според нас, екологичната обстановка на Балканския полуостров, в частност, на Горнотракийската низина – Пловдивското поле, по времето на уседналия начин на живот (8-7 хил.пр.н.е.), е изследвана от Хенриета Тодорова и Иван Вайсов. Тяхната капитална монография „Новокаменната епоха в България”,С,1993 г.е сканирана в Гугъл и може да се ползва. Ние ще привлечем текст от нея между стр.42 – 50, а великолепните карти оставяме за по-любознателните.
„ ЕКОЛОГИЧНАТА ОБСТАНОВКА НА БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТРОВ В СЛЕДЛЕДНИКОВО ВРЕМЕ”
В течение на последния милион години Земята е преживяла десет големи и около 40 малки заледявания, които се групират в ледникови периоди, разделени от дълготрайни периоди на затопляния — т. нар. междуледникови периоди.
Предпоследното, най-голямо затопляне, датира преди около 120 000 години, а кулминацията на последното най-голямо застудяване се отнася към 18 000 г. пр. н. е. (карта 4). Тези екстреми в климата на земята се обясняват от орбиталната теория на Миланкович, която извежда ледниковите периоди от формата на орбитата на земята около слънцето.
По време на кулминацията на последното голямо заледяване — около 18 000 г. пр. н. е., средногодишните температури са били с 8 до 10° по-ниски от днешните. Замръзвала е дори Сахара. Върху северния компактен ледников масив се е натрупал над 4 км дебел лед, а южната му граница е достигала до Берлин.
Ледници са покривали Алпите, Рила, Пирин и Витоша. Ледниковият масив (фиг. 4) е обвързвал такова количество вода, че нивото на моретата и океаните е било от 100 до 130 м по-ниско от днешното.
Това означава, че целият съвременен шелф на моретата е бил суша, а днешното Черно море— сладководен езерен басейн (т.нар. Новоевксинско езеро). Днешните южноруски степи са образували едно цяло със степите от Долния Дунав, а делтата на Прадунав се е намирала към центъра на днешния черноморски басейн. Много острови са били полуострови или просто суша.
Съществувала е сухопътна връзка между Европа и Предна Азия на мястото на Босфора (фиг. 5) и между Азия и Америка— на мястото на Беринговия провлак.
Поради ниското ниво на морето много по-нисък от днешния е бил и ерозионният базис на долните течения на реките.
От това следва, че низините(Горнотракийската низина – бел.наша) са имали значително по-ниско ниво от днешното и едва натрупалият се през следващите хилядолетия алувиален и ерозионен материал им е придал днешния вид.
За това отчетливо говори например ситуацията в Тракия (селищната могила Ясатепе 1-бел.наша), Радомирско, Западна Анатолия и другаде, където неолитните нива на селищните могили се откриват на няколко метра под съвременното ниво на низините, че дори и под нивото на съвременните подпочвени, води (Езеро,Гълъбник, Демирчи-Хююк и околностите му и др.).
Льосовите масиви са рожба на ледниковата епоха, когато ветровете са отнасяли на твърде далечни разстояния най-фините, прахообразни частици — краен резултат от ерозията в челните части на ледниците. Льосовите и алувиалните почви са меки, лесно обработваеми и следователно най-подходящи за обработка с примитивните методи на раннонеолитното земеделие. Именно на тях отсядат най-ранните земеделци.
В края на последния ледников период (отXIV хилядолетие насетне) се наблюдава все по-бързо затопляне на климата (фиг.5). Ледниците постепенно се отдръпват. В резултат от затоплянето започва формирането на един нов биотоп. Горите се разпростират на север и покриват огромни пространства от Европа, върху льосовите масиви в по-сухите райони се образуват обширни степни пространства. В най-общи черти се формират условията за възникването и развитието на окръжаващите ни днес флора и фауна.Процесът на затопляне напредва с колебания.
В началото на VII хил. пр. н. е. средногодишните температури надминават днешните и продължават да се покачват. От края на VI до края на V хил. пр. н. е. се отбелязват с + 3° по-високи стойности от днешните. Този изключително топъл (даже прекалено топъл за южните географски ширини) период се нарича Климатичен максимум. Епохата на неолита изцяло попада в неговата първа половина.
Само за 200 години, между 5800 и 5600 г. пр.н. е., от ледниците в моретата и океана са се спуснали над 3 000 000 км2 лед, а за целия период на след ледниковата трансгресия ледниците са се смалили общо с 10—15 сравнение с днешия им обем. В резултат на това големият арктически ледников масив се разпада и стеснява многократно площта си. Около 4000 г. пр. н. е. дори бреговете на Гренландия са се покрили с растителност.
Резултат от това е неотклонното покачване на нивото на Световния океан. Около VIII—VII хил. пр. н. е. водите на езерото, намиращо се на мястото на днешното Черно море, достигат до тогавашното ниво на Босфорския праг и се свръзват с тези на Средиземно море. Възниква Черно море. Както и да се колебаят радиовъглеродните дати от този период, калибрацията им показва, че Босфорският проток е бил отворен преди началото на неолитизацията на Европа (фиг. 5).
Следователно, така или иначе, носителите на най-ранната производяща икономика, идвайки от Предния изток на Балканския полуостров, е трябвало да плуват по вода. Трудната преодолимост на Босфорското течение от юг на север през този период" вероятно е една от причините,поради която Черноморското крайбрежие е било неолитизирано от вътрешността на страната, и то значително по-късно от Тесалия, долините на реките Вардар, Струма, Южна Морава с притоците им и Тракия. От мореходна гледна точка изброените територии са били значително по-леснодостъпни посредством Егейско море.
В резултат от продължаващото и след този момент покачване на Световния океан през VI и V хил. пр. н. е. постепенно е залят и Черноморският шелф. Геологическите колонки, получени при сондирането му, показват под алувиалните наслагaния останки от древни почви и заблатени терени, в които се е отлагал полен (фиг. 8)
Около началото на IV хил. пр. н. е. е достигнато днешното ниво на водите, но покачването продължава. С това следледниковата трансгресия навлиза в последния си стадий — ингресията, достигайки към средата на IV хил. пр. н. е. своята кулминация. Тогава нивото на Световния океан е с + 3 м над днешното, залети или заблатени са най-ниските и най-гъсто населени части на сушата, в резултат на което биват разрушени блестящи праисторически култури.
Именно тези явления са се запазили в паметта на много народи от цялото земно кълбо под формата на легенди зa „всемирния потоп".
За разлика от Фрейзер, който през 1923 г. пръв събира и анализира тези легенди, днес разполагаме с убедителни геоложки, океаноложки, глациоложки, палеоботанически, археологически и др. данни, потвърждаващи това явление.
Глобалните тенденции в развитието на палеоклимата на земята и в частност, постепенното му затопляне през новокаменната епоха, са имали различни, често диаметрално противоположни изяви в различните географски ширини и природогеографски райони.
Така например, неотдавна бе установено, че при днешния климат едно леко покачване на средногодишните температури само с 0,75- 1 градуса има за последица увеличаването на количеството на валежите на север от 35° северна географска ширина и спадането на това количество южно от нея (фиг. 9).
Този факт до скоро изобщо не бе известен на науката и за това не можеше да се вземе предвид при оценките на палеоклимата и неговото влияние върху развитието на културите от епохата на неолита и енеолита.
От тази закономерност следва, че линията, деляща двете споменати явления, ще се измества на юг при понижаване на средногодишните температури и на север при повишаването им. В зависимост от това се мени чувствително и климатичната обстановка в различните географски ширини.
Що се отнася до интересуващия ни тук следледников период, то е съвършено очевидно, че от неотклонното повишаване на средногодишните температури най-напред са били облагодетелствани южните райони. Сахара например още преди VIII—VII хил. пр. н. е. се е превърнала в цветуща степ с отделни съобщества дървесна растителност. Тогава водните й ресурси, включително езерата, са били толкова значителни, че в Южна Сахара възниква цял субнеолитен риболовен комплекс, наречен Аквалитикум,в чийто технокомплекс харпунът играе същата водеща роля, както в Натуфиена. С още по-голямо повишаване на температурите обаче там настъпват все по-чести периодични засушавания.
Между XI и VIII хил. пр. н. е. достатъчно топъл и влажен е бил климатът около 35° северна ширина, където се простира Плодородният полумесец (Палестина – Ирак, бел.наша) и където бе осъществена Неолитната революция(карта 2).
През VII—VI хил. пр. н. е. тези оптимални климатични условия се изместват към 40° ширина (Пловдив е на 42.143365° с. ш. –бел. наша), а през V—IV хил. още по на север.
В противовес на това, в южните части на ойкумената (обитаемият от човека свят –бел.наша) покачващите се температури и съпровождащите ги засухи подкопават екзистенцията на човека. Особено нагледно това е показано в анализа на М. Корфман за Палестина, в южните части на която засушаването е ликвидирало подходящите условия за живот още между 6500—5500 г. пр, н. е.16. Гъстата поселищна система изчезва и само единични селища се изместват на север (карта 6).
По същото време постепенно намаляват и водните ресурси на Сахара и Аквалитикумът изгубва своята база за съществуване, отстъпвайки място на номадска животновъдна икономика, комбинирана с лов и събирателство, която просъществува до пълното изсъхване на този район през III хил. пр. н. е.
Същата тенденция очевидно е изиграла и ролята на решаващ външен импулс за разселването на неолитното население от Предна Азия към по-северните райони на ойкумената, което става именно в рамките на указания период.
Що се отнася до Европа, то изместването на съответните температурни пояси в северна посока се проследява много добре на базата на разцвета и катаклизмите, които преживяват тукашните неолитни и енеолитни култури. За много горещи лета и горски пожари например говорят и промените в топографското положение на цели поселищни системи, както това се установява например за културата Ленгиел в Средна Европа.Възникването и разпространението на културата на Фуниевидните чаши в Северна Средна Европа от своя страна отговаря на финалните и постфиналните етапи на Климатическия максимум, когато най-облагодетелствувани в климатично отношение се оказват по-северните територии на ойкумената.
По същото време на Балканския полуостров се наблюдава екологическа криза, съпроводена от
дълбока цезура в етнокултурното развитие.
За читателя може би няма да е безинтересно да узнае, че климатичната история на холоцена (геоложка епоха от 12 хил.пр.н.е., която продължава и до сега – бел.наша) познава и редица по-късни колебания на средногодишните температури за по-дълги периоди, в рамките на ± 1,5° по отношение на днешните. Познаваме т. нар. „малки ледникови периоди" (например между1450—1880 г. пр. н. е.) и „малки климатични максимуми" (например между 700и 900 г. пр. н. е.), когато викингите се установяват в Гренландия. (фиг. 10).
Между другото, съвременните климатични изследвания показват, че и днес се намираме в началото на нов (малък или голям?) климатически максимум и дори активно допринасяме за развитието му чрез засилването на т. нар. „парников ефект" на планетата ни.
Описаните общи тенденции в развитието на климата на планетата в следдедниково време създават оптималния екологически фон за разпространението на придобивките на Неолитната революция в Европа. Те определят и природно-климатичната обстановка в българските земи.
Отделните географски райони на страната обаче са реагирали далеч не едновременно и по различен начин на променящите се климатични дадености.
Важна климатична бариера е бил и си остава и до днес Балканът. Южно от него, в Тракия и Родопите, затоплянето е било почувствувано значително по-рано, отколкото на север от него, а отворените на север степни райони на Североизточна България и Черноморието си остават въобще по-прохладни. Чрез долините на реките Вардар, Южна Морава, Струма и Искър в северна посока са прониквали топли егейски въздушни маси, както това става и днес. Влиянието на тогавашния значително по-топъл средиземноморски климат се е чувствувало чак отвъд Дунав в района около Железните врата, в Олтения, Банат и Южна Трансилвания (карта 8).
В тясната зависимост от тези дадености протичат и етапите на неолитизацията на нашите земи, за които ще стане дума по-долу. Най-топлите райони на Балканския полуостров естествено са били неолитизирани първи.
Конкретните данни за палеоклимата на българските земи за първите хилядолетия на Климатическия максимум не са много,тъй като липсват задоволяващи в качествено и количествено отношение комплексни изследвания на тези проблеми. Най-богата, макар и косвена информация черпим от поленовите анализи, но с такава разполагаме само от дънните наслаги на езерата и лиманите от Североизточна България (Сребърна, Дуранкулак, Шабла и Варненските езера).
Палеоботаническите и палеозоологическите данни от съседните райони попълват в значителна степен картината на палеоклимата и поради глобалния му характер те са използваеми и за България. С най-богата, комплексна информация разполагаме от североизточните причерноморски райони. През X—VII хил. пр. н. е. те си остават аридни, за което свидетелствуват находките от полен на бор, бреза и мъхови. Растителността отразява с характерното за нея закъснение едно постепенно затопляне без съществено увеличение на влажността. Дървесните видове се увеличават до 8,3 %от цялата флора23. Постепенно се появяват и по-топлолюбиви дървесни видове като габър, дъб и др. Обширните степни пространства се покриват с разнообразна тревна растителност.
На мястото на крупните студенолюбиви стадни животни (мамута, носорога, северния елен и др.), които изчезват още през X хил. пр. н. е., идват турът, сайгакът,тарпанът, хидрунтировото магаре, благородният елен и дивата свиня. В общи черти тези изменения са сходни с тенденциите в измененията на биотопа в цяла Средна и северната част на Югоизточна Европа през разглеждания период24.
Тъй като районите южно от Балкана са значително по-топли, то формирането на биотоп, сходен с описания, е протекло с цяло хилядолетие по-рано, така че благоприятните условия за отсядане на неолитното население южно от Балкана и в Централнобалканския ареал са били налице още в средата на VII хил. пр. н. е.25.Такава е била в общи черти екологическата картина на Балканския полуостров в навечерието на неолитизацията му.
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.